About us
Library
Links
 

 

Антиретровірусна терапія

Антиретровірусна терапія (АРТ) – метод терапії вірусу імунодефіциту людини, що полягає в прийомі трьох або чотирьох препаратів в протилежність монотерапії (1 препарат), що застосовувалася раніше. Завдяки АРТ більшість ВІЛ-інфікованих може в даний час вести нормальний спосіб життя.

Різновиди терапії

  • Вірусологічна – основна мета, полягає в тому, щоб зупинити відтворення вірусу в організмі. Показником цього служить зниження вірусного навантаження.

  • Імунологічна – відновити стан імунної системи. Коли вірусне навантаження різко знижується, організм дістає можливість поступово відновити кількість CD4 лімфоцитів і, відповідно, адекватну імунну відповідь.

  • Клінічна – збільшити тривалість і якість життя ВІЛ-позитивної людини. Прийом терапії в більшості випадків позбавляє людину від розвитку СНІДу, а значить, захворювань, які могли б погіршити його життя і навіть привести до смерті. Оскільки кількість вірусів в крові і тканинах різко зменшується, стає менш небезпечний незахищений статевий акт, а значить є можливість зачаття дитини.

Принцип дії

Однією з проблем придушення вірусу  імунодефіциту  людини є його висока мутагенність, тобто здатність варіювати свою РНК і таким чином виробляти життєздатні мутації навіть в несприятливих умовах. Основою АРТ є метод вживання трьох препаратів одночасно для придушення різних стадій розвитку вірусу. До розробки тритерапії використовувався лише один препарат (спочатку це був т.з. AZT — зидовудин), до якого вірус швидко пристосовувався. Вживання трьох препаратів дозволяє ефективно пригнічувати не тільки різновид вірусу, але і його природні мутації, що є в організмі.

Комбінація препаратів складається з трьох або чотирьох компонентів. За принципом дії всі компоненти діляться на наступні групи: інгібітори зворотної транскриптази трьох видів – нуклеозидні, ненуклеозидні і інгібітори протеази. Останнім часом ведуться активні випробування ще одного перспективного виду - інгібітору злиття.

Вірус може виробити стійкість до певного препарату, якщо він приймається нерегулярний або в недостатніх дозах. Таку стійкість прийнято називати резистентністю. Існують штами (різновиди) вірусу, резистентні до препаратів того або іншого класу; мутації резистентності поступово нагромаджуються – резистентні штами стають більш поширеними. Якщо пацієнт інфікований штамом ВІЛ, стійким по відношенню до препаратів декількох класів, підібрати ефективний варіант АРТ і тим самим відкласти настання стадії СНІДу стає складніше.

Джерело: за матеріалами посібника «Формувння орієнтації на здоровий спосіб життя». М. - 2011 р.

 

 
Громадська організація "Cоцiум" © 2023